Merhaba,

Bu yazımızda özellikle domain ticareti yapmak isteyenlerin bilmesi gereken bazı terimleri açıklayacağız.


Who is” servislerinden domain sorgusu yaptığımızda İngilizce birçok terimle karşılaşırız. Bahsedeceğimiz terimler direkt domainlerle alakalı. Domainlerin kaç yaşında olduğunu, alınabilir olup olmadığını bu terimler bize açıklar. Aşağıda bu terimlerin ne manaya geldiklerinden bahsettik;

  • Active Status: Eğer bir domainin durumu “Active Status” ise bu domain başka biri tarafından kullanılıyor demektir. Tabii merak edip sitesine gittiğinizde sitede hiçbir şeyin olmadığını görebilirsiniz. Bu sizi şaşırtmasın zira domainlerin kayıt durumlarıyla sitenin boş olup olmaması farklı şeylerdir. Domaini alan kişi belli bir süre bu domaini kiralamış olur ve isterse sitesini açar, isterse açmaz.
  • Available Status: Eğer bir domainin durumu “Available Status” ise bu domain boşta yani kimse tarafından alınmamıştır. Bu domaini herhangi bir domain kayıt hizmeti veren firma tarafından tescil edebilirsiniz.
  • On Hold(Registrar Hold) Status: Domainlerin kullanım süresi bittikten sonra hemen silinmez. Domaini kayıt ettiren kişiye yaklaşık 1.5 ay süre tanılır. Bu süre zarfında sadece kayıt eden kullanıcı yenileme yapabilir. Aynı zamanda transfer işlemi yapılamaz.
  • Redemption Period: Eğer “On Hold Status” zamanında da kayıt ettiren kişi alan adını yenilemezse bu kez son şans olarak “Redemption Period” süresi verilir. Fakat bu sürede domaininizi yenilemeniz oldukça masraflıdır.
  • Pending Delete: Bu süre zarfında artık domain ne kayıt ettiren tarafından ne de farklı biri tarafından yenilenemez. Yaklaşık 5 gün sürer. Bu süre sonunda domain “Available Status” durumuna geçer. Yani domainlerin boşa düşmesi durumudur.
Eğer alan adınızın süresini uzatmak veya yeni bir alan adı sahibi olmak istiyorsanız Performans.Net ‘in Domain Kayıt servisini kullanabilirsiniz.

Comments

  1. Pingback: Domain Transfer Etme Şartları