Windows 2012 serverlarda uzaktan masaüstü bağlantı ayarı yapmamız gerekiyor. Bu ayarı yaparak aynı anda birden fazla kişi uzak masaüstü ile sunucuya bağlanabilir.İlk olarak windows sunucunuza uzak masaüstü ile bağlanın.
Başlata gpedit.msc yazın ve çıkan sonuca tıklayın.

windows-multi-rdp-ayari-1


Burada Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Remote Desktop Services > Remote Desktop Session Host > Connections yolunu izleyin.

windows-multi-rdp-ayari-2

Yolu izlediğinizde karşınıza yukarıdaki gibi ekran gelecek. Buradan “Restrict Remote Desktop Services user to a single Remote Desktop Services session” seçeneğine tıklayın ve çıkan ekrandan aşağıdaki gibi “Disabled” seçeneğini seçip kaydedin.

windows-multi-rdp-ayari-3


Ardından 2. resimdeki gibi ayarlar tekrar karşınıza gelecek. Oradan “Limit number of connectionsseçeneğine tıklıyorsunuz ve karşınıza gelen ekrandaki ayarları aşağıdaki gibi yapıyorsunuz.

windows-multi-rdp-ayari-4


Ayarları kaydettikten sonra işlem tamamlanmış olacak. Artık bu windows sunucunuza aynı anda birden çok kişi uzak masaüstü bağlantısı sağlayabilecek ve birbirlerinin masaüstlerini izin verdikleri takdirde görebilecekler.