Merhaba,

Bu yazımızda sizlere sitenizin yavaş olmasını sağlayabilecek nedenlerden ve bu nedenlerin çözümlerinden bahsedeceğiz.


Sitenizin gerektiğinden daha yavaş olduğundan eminseniz birşeyler ters gidiyor demektir. Bu terslikleri anlayabilmek için ilk olarak sitenizin ne tür bir yazılım altyapısına sahip olduğunu bilmelisiniz.

WordPress tabanlı bir sitenizin olduğunu düşünelim. Hazır bir altyapı, fonksiyonel eklentiler ve yine hazır temalar. Bu gibi modüller sitenizi oldukça yorabilir ancak bir problem olduğunda gözle görülür bir yavaşlık ortaya çıkar. İlk olarak kullandığınız WordPress sürümünün güncel olduğunu kontrol edin. Ardından temanızın güncelliğini kontrol edin. Son olarak kullandığınız eklentilerin güncelliğini kontrol edin. Güncel olmayanları güncellediğiniz takdirde sorununuz devam ediyorsa eklentilerinizi sırasıyla etkisizleştirin. Her bir etkisizleştirme için sitenizin hızını tekrar tekrar kontrol edin. Böylelikle hız probleminizin herhangi bir eklentiden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilirsiniz.

Baktınız ki eklentilerde bir problem yok. O zaman temanızı kontrol etmelisiniz. Eğer warez bir tema kullanıyorsanız bu durumda şaşılacak bir durum yok zira warez temaların birçoğu dışarıya bağlantı sağlar, spama neden olur. Bu gibi sebeplerden dolayı warez tema kullanımından vazgeçmelisiniz. Aksi takdirde hiç ummadığınız sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Temanız orjinal/ücretsiz olmasına rağmen hala sorun varsa o zaman temanızın yazılımını kontrol etmelisiniz. Temanız belki aşırı derecede kötü koda sahip olabilir. Yani gereksiz çalışan, sistemi yoran bir kod yapısı varsa sitenizin yavaşlamasına sebep olabilir. Bu yüzden javascript, css veya diğer kod bloklarının optimize olması gerekli. Bununla birlikte içeriklerinizde aşırı görsel/video kullanmanın da sitenizi yavaşlatabileceğini aklınızda bulundurun.

Temanızı sildiniz, tüm eklentilerinizi sildiniz ve hatta hizmet aldığınız sunucu/hostingde barındırdığınız tüm WordPress yazılımlarını temizlediniz. Sonra sadece orjinal WordPress kurdunuz. Site hala yavaş! Üstelik içerikleriniz sadece birkaç fotoğraf ve metinlerden oluşuyor. Problemin yazılımsal olmadığı belli. Belki sunucu/hostingde bir problem olabilir. Bu yüzden hizmet aldığınız hosting firmasıyla iletişime geçin. Belki hizmet aldığınız sunucuda donanımsal bir problem olabilir ve bu tarz problemlere müdahale etmeniz imkansız olduğu için hosting firmanızla mutlaka iletişime geçmelisiniz.